YAŞAR ÜNİVERSİTESİ’NİN EN ÖZEL ÇOCUĞU DORUK SAHAYA ÇIKAN İLK OTİZMLİ OLDU

İzmirli Doruk Güngör, Türkiye’de resmi maça çıkan ilk otizmli olarak tarihe geçti. Yaşar Üniversitesi’nde öğrenci olan Doruk, sahada da öğrencisi olduğu üniversitenin formasını giydi…

Yaşar Üniversitesi Spor Salonu, tarihi bir olaya sahne oldu. Yaşar Üniversitesi- İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu Ünilig Erkekler Basketbol maçında sahaya çıkan Yaşar Üniversitesi Grafik ve Tasarım Bölümü öğrencisi Doruk Güngör, Türkiye’de resmi maça çıkan ilk otizmli oldu.

Türkiye’de üniversite eğitimi alabilen yedi otizmli öğrenciden biri olan Yaşar Üniversitesi Grafik ve Tasarım Bölümü öğrencisi Doruk Güngör, Selçuk Yaşar Kampüsü Spor Salonu’ndaki Ünilig Basketbol maçında sahaya çıkarak tarihe geçti. Geçen yılın şampiyonu Yaşar Üniversitesi ile İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu arasındaki Ünilig Erkekler Basketbol maçında 6 numaralı formasıyla sahaya çıkan Doruk, Türkiye’de resmi bir maça çıkan ilk otizmli oldu.

Üstün zekâsıyla üniversiteyi kazandı

İzmirli Semra ve Ergin Güngör çiftinin oğulları Doruk, 1,5 yaşına kadar normal bir hayat sürdü. Ancak o günden sonra giderek içine kapandı, hareketleri değişti. Doruk Güngör’e 2,5 yaşındayken otizm teşhisi kondu. Henüz üç yaşındayken okuma-yazmayı öğrendi, dört yaşına geldiğinde dört işlemi söktü, beş yaşına geldiğinde ise notaları anında deşifre ederek çalıp söyleyebiliyordu. Türkiye’de henüz kaynaştırmalı eğitim yokken ailesinin büyük çabalarıyla akranlarıyla beraber ilkokula başladı.Herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini birkaç saniyede biliyor ve telefon numaralarını da hafızasında tutabiliyordu. Ortaokulu ve liseyi başarıyla bitiren Doruk Güngör, geçen yıl girdiği üniversite sınavında Yaşar Üniversitesi Grafik ve Tasarım Bölümü’nü yüzde 50 bursla kazanmayı başardı. Doruk, şu anda İngilizce hazırlık sınıfının öğrencisi ve 80-90’lar seviyesindeki notlarıyla diğer birçok arkadaşının önünde.