Pınar Süt, Şanlıurfa Fabrikası ile Bölge’de süt ve süt mamulleri sektörünün ve süt hayvancılığının gelişmesini hedefliyor

Pınar Süt’ün toplamda 100 milyon TL’ye yakın yatırımla faaliyete geçen Şanlıurfa fabrikası, Türkiye ve Bölge ülkelerde süt ve süt mamulleri sektörünün gelişimine katkıda bulunuyor. Pınar Süt, İzmir ve Eskişehir’in ardından açtığı üçüncü fabrikasıyla Bölge’nin refahını yükseltmek için çalışıyor. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı “Yatırımımız bu bölgenin üreticisi ve tedarikçisi ile tarımsal altyapısının iyileştirilmesi ve değer yaratma kapasitesinin arttırılmasına hizmet edecektir. Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası aynı zamanda sosyo-ekonomik bir kalkınma projesidir” dedi.

Bu yatırımın Pınar Süt içerisinde stratejik bir konuma sahip olduğunu dile getiren Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, hem üretim hem de,  lojistik üs olarak konumlandırdıkları Şanlıurfa fabrikasının, Pınar markasının bölgedeki konumunu güçlendirerek orta vadede ihracat hedeflerine ulaşmalarını sağlayacağını belirtti.

43 yıl önce Ortadoğu ve Türkiye’de, süt ve süt mamulleri sektörünün ilk modern sanayi yatırımını gerçekleştirmek üzere kurulan Pınar Süt, bugün İzmir, Eskişehir ve Şanlıurfa’daki fabrikalarında yıllık 900 milyon litreyi aşan çiğ süt işleme kapasitesiyle, sektörünün gelişmesine katkıda bulunuyor.

100 bin metrekare alanda faaliyet gösteren Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası, hammadde, satış, nakliye, ambalaj üretimi gibi alanlarla beraber, dolaylı olarak 5.000 kişiye gelir kaynağı yaratacak. Yatırımı tamamlandığında Şanlıurfa ve çevre illerden toplanan çiğ sütlerle yıllık 180 milyon litre işleme kapasitesine sahip olacak olan Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası’nda uzun ömürlü sütün yanı sıra yoğurt, ayran ve meyve suyu üretimi de gerçekleştirilirken,  son jenerasyon otomasyon ve üretim için minimum enerji kullanan doğa ile dost teknolojiler tercih edildi.

Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’ın “çocuklarımız sağlıklı süt içmeli” diyerek çıktığı yolda nice nesillerin sağlıklı gelişimi ve daha iyi bir yaşama sahip olması için çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; ‘’Yatırımımız bu bölgenin üreticisi ve tedarikçisi ile tarımsal altyapısının iyileştirilmesi ve değer yaratma kapasitesinin arttırılmasına hizmet edecektir. İlk fabrikamızı açtığımız İzmir’in ardından Eskişehir’de ve şimdi de Şanlıurfa’da uyguladığımız iş modeliyle, bulunduğumuz bölgeyi kalkındıran, harekete geçiren ve refah yaratan niteliğe sahip projelere imza atıyoruz. Pınar‘ın kurumsal ilkeleri, yıllardır başarı ile devam eden yolculuğunda, her zaman paydaşlarına fayda sağlama konusunda yol gösterici olmuştur. Bu proje ile Pınar'ın kapsayıcı iş modeli, şimdi de Şanlıurfa’da hayata geçmiştir.  Bugün 20.000’den fazla süt üreticisinin emeğini değerlendiren Pınar Süt için özellikle Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu’da süt hayvancılığının gelişmesi de önemli bir hedeftir. Tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne fayda sağlayan ve üreticinin emeğine değer katan bu modeli yaymak bizler için önemli.  Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası aynı zamanda sosyo-ekonomik bir kalkınma projesidir. Diğer yandan bu yatırım, bölgede tüketici ihtiyacına uygun yeni ürünler geliştirmek, tüketicilerimize ve müşterilerimize daha iyi hizmet etmek, ürünlerimizi ilk günkü tazeliğinde ulaştırmak amaçlarını da taşıyor’’ dedi.

İdil Yiğitbaşı, “Pınar Süt olarak kurulduğumuz günden bu yana süt üreticilerine eğitim vererek sektördeki kalite ve verim artışını destekliyoruz. Ayrıca, Pınar Enstitüsü yürütücülüğünde başlattığımız “Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde” projesi ile de bölge sütçülüğünün gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu proje ile kalite ve verimliliği arttırmak, hayvan sağlığı ve hayvan refahını yükseltmek,  dünya standartlarında çiğ süt üretimine ulaşmak için çalışıyoruz. Pınar Süt olarak Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerimizde son iki yılda 5.000’in üzerinde üreticimize  eğitim verdik” diye konuştu.

Şanlıurfa Fabrikası, Pınar markasının bölgedeki güçlü konumu için önemli.

Türkiye’den yapılan süt ve süt mamulleri ihracatının %19’unun Pınar Süt tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası, Pınar markasının bölgedeki konumunu güçlendirecek ve ihracat hedeflerine ulaşmasını sağlayacak önemli bir yatırım.  Türkiye süt ve süt ürünleri pazarının hem ülke içinde hem de jeopolitik olarak yakın bölgelerde potansiyelini değerlendirmek önemli. Türkiye süt sektörünün bu alanda desteklenmesinin, süt hayvancılığının gelişimi açısından önemine inanıyoruz. Pınar markalı ürünlerimiz sadece Türkiye’de değil Körfez ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, AB ülkeleri, İngiltere ve Rusya gibi pek çok ülkede tüketicilerle buluşuyor.  Tüketicilerimizin markalarımıza duyduğu güven, Pınar’ın dünyanın çeşitli ülkelerinde tercih edilen bir marka halini alarak "Bölgesel Güç” olma yolunda hızla ilerlemesini sağlıyor. Bu çerçevede de Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası’nı hem üretim üssü hem de lojistik bir üs olarak konumlandırmak bölgeye sağlanan katkı kadar, orta vadede yükselecek bölge ekonomilerinde gelişmeyi hedefleyen ihracat için önem taşıyor’’ diye konuştu.

Bilgi İçin:

Yıldız Sedef / (0232) 436 15 15 / 253 yildiz.sedef@pinar.com.tr

 
 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27