Eğlenerek Hareket Edelim Sağlıklı Beslenelim

Obezitenin dünya genelindeki artışı, sağlık profesyonellerini, otoriteleri ve özellikle de ebeveynleri bu konuda önlem almaya yöneltirken, bu önemli sağlık sorunu ile mücadelede fiziksel aktivitenin payına vurgu yapılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün yetersiz fiziksel aktiviteyi, kronik hastalık riskinde ortaya çıkan artışta belirleyici faktörler arasına almasıyla birlikte bu alandaki çalışmaların sayısı da hızla artmaya başlamıştır.

Sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte düzenli fiziksel aktivite yapma gerekliliği de toplum sağlığına yönelik politikalar arasında yer bulmuştur. Bunun en önemli nedenlerinin başında, çocukluk çağında edinilen beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarının, bireylerin ileriki yaşlarda karşı karşıya kalacağı sağlık riskleri üzerindeki etkisi gelmektedir. Eskiye oranla bugün çok daha fazla sayıda kişi, sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek noktasında daha bilinçli tercihlerde bulunmakta ve çocuklarına da bu alışkanlığı  kazandırmaya çalışmaktadır.

Pınar Enstitüsü de toplum sağlığına ve gelişimine destek sunmak amacı ile geliştirdiği projelerinden biri olan “Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim” projesi ile çocukların sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmelerini sağlamak üzere faaliyet göstermektedir.

Proje ile çocuklara küçük yaşta beslenme ve sağlıklı yaşam bilinci kazandırmak, beslenme konusunda onlara rehberlik etmek ve düzenlenecek eğlenceli aktiviteler ile fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak amaçlanmaktadır.

2013 yılında başlatılan proje kapsamında, yaz döneminde, Çeşme Altın Yunus Thermal ve Resort Otel’de tatil yapan 6-9 yaşları arasındaki çocuklarda beslenme konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik eğitimler gerçekleştirilmiş ve dört farklı oturumda yaklaşık 60 çocuğa sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine ilişkin bilgiler aktarılmıştır.

Ege Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Gıda Teknolojisi ve Grafik Tasarım Bölümleri ile ortak yürütülen Proje’nin 2013 yılındaki danışmanlığını Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Beslenme Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Nehir El ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda Uzman Diyetisyen olarak görev alan Yasemin Atik Altınok yapmıştır.

Proje ile 2, 4 ve 6 Eylül 2013 tarihlerinde İzmir Enternasyonal Fuarı’nda da etkinlikler düzenlenmiş, bu etkinliklerde çocuklara verilen eğitimde yine sağlıklı yaşam için beslenmenin ve fiziksel aktivitenin önemi vurgulanmıştır.

Proje bu yıl içerisinde  tamamen yenilenen içerikleri ve eğitim materyalleri ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pınar/ Pınar Enstitüsü arasında imzalanmış olan protokol çerçevesinde ilerlemektedir. Program kapsamında ilk etapta 2016 – 2017 eğitim – öğretim döneminde; 36 – 66 aylık çocuklara eğitim vermekte olan, İzmir iline bağlı, bağımsız anaokulları arasında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte seçilmiş olan 20 okulda, 20 anaokulu öğretmeni  aracılığı ile ortalama 1000 çocuğa ulaşılması hedeflenmektedir. 

Projenin  öğretmen eğitimleri 17 – 18 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Eğitimcinin Eğitimi Etkinliği ile hayata geçirilmiştir. Duatepe Özden Gülbin Anaokulunda gerçekleştirilmiş olan etkinliğin sonunda her bir öğretmene öğretmen etkinlik kitabı, 3 boyutlu besin piramidi, besin piramidinde yer alacak 3 boyutlu besin öğeleri ve 4 ayrı posterden oluşan eğitim materyalleri seti  dağıtılmıştır.

Eğitim programının  2017 yılında diğer anaokullarında tamamlanmasını takiben danışman öğretim üyeleri tarafından, çocuklara yönelik dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda bir el kitapçığı da bahar döneminde okullarda dağıtılacak olup  İzmir ilinde  faaliyet gösteren 66 bağımsız anaokulunda 11.300 öğrenciye bu kitap vasıtasıyla ulaşılmış olacaktır.

 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27