6. Pınar Sanat Haftası yapıldı

Miniklerin rengârenk dünyası resimlere yansıdı

İlköğretim öğrencilerine resim sanatını sevdiren Pınar Resim Yarışması finalistleri 6. Pınar Sanat Haftası'nda buluştu. Türkiye'nin 7 bölgesinden, KKTC'den ve Almanya'dan Pınar Sanat Haftası'na katılan minik ressamlar, ressam Prof. Hüsamettin Koçan'la atölye çalışmalarından büyük keyif aldı.
6. Pınar Sanat Haftası'nın sertifika töreninde konuşan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı "Pınar Resim Yarışması, bu yıl 30. yaşını kutluyor. Tam 30 yıldır geleceğin ressamlarına destek olmak ve resim sanatına katkıda bulunmak bizim için büyük gurur kaynağı" dedi.

Türkiye'nin en çok başvuru yapılan resim yarışması olan Pınar Resim Yarışması'nın bu yılki finalistleri, 20 - 24 Haziran'da Büyükada Splendid Palas Hotel'deki 6. Pınar Sanat Haftası'nda bir araya geldi. Birbirinden yetenekli 23 minik ressam, Türk resim sanatının duayenlerinden ressam Prof. Hüsamettin Koçan'la atölye çalışmalarına katıldı. 6. Pınar Sanat Haftası'nın sonunda Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş ve ressam Prof. Hüsamettin Koçan öğrencilere katılım sertifikalarını ve netbook'larını hediye etti.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, sertifika töreninde yaptığı konuşmada "Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine destek olan ürünler geliştirmek ve sosyal sorumluluk çalışmalarımızla da bu gelişimi desteklemek, kurum kimliğimizin bir parçası. Bu amaçla hayata geçirdiğimiz Pınar Resim Yarışması bu yıl 30. yaşını kutluyor. Onursal Başkanımız Selçuk Yaşar'ın önderliğinde 1981 yılında hayata geçirdiğimiz resim yarışmamız, tam 30 yıldır ekonomik krizlerin ve tüm toplumsal olayların dışında kalarak çocukların resimle olan bağını koparmamak adına aralıksız devam etti ve her geçen yıl artan katılım oranları bizleri yaptığımız işe daha sıkı sarılmaya teşvik etti. 30 yıl içinde milyonlarca minik ressam, resimleriyle bize kendilerini anlattı. Yarışmamızı 6 yıldır da Pınar Sanat Haftası'yla tamamlıyoruz. Her yıl Pınar Sanat Haftası'ndan yeni öykülerle dönüyoruz. Örneğin çocukken Pınar Resim Yarışması'nda ödül almış bir kişi, yıllar sonra yarışmayı kazanan bir öğrencinin öğretmeni olarak yeniden aramızda olabiliyor. Bunun gibi birçok farklı hikâyeyi dinledikçe ve bugün buradaki Pınar Sanat Haftası'na katılan küçük ressamların gözlerindeki ışıltıyı gördükçe Pınar adına büyük gurur duyuyorum" diyerek Pınar Resim
Yarışması'na verdikleri önemi belirtti.

Pınar'ın sağlıklı nesiller yetiştirme misyonu ile 36 yıldır özellikle çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine destek olduklarını belirten Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş da;
"Çocuklarımıza sağlıklı ürünler sunmanın yanı sıra milyonlarca çocuğumuzun spor ve sanatsal etkinliklere aktif katılımlarını sağlıyor, onları destekliyoruz. Bu yarışma ile de, Türkiye'nin milyonlarca çocuğuna ulaştık. Resim gibi insanlık tarihinin en eski sanatıyla, çocuklarımızın sanatsal gelişimlerine bir kez daha destek olduk, duygularını ifade etmelerine imkan sağlayarak duygusal gelişimlerine katkıda bulunduk. Çocuklarımızın hayal güçlerini zenginleştiren bu yarışmayla, bu yıl bir kez daha, Türkiye'nin tüm çocuklarının, renkleri ve duygularını bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Geleceğin ressamları Pınar Sanat Haftası'nda yetişiyor
6. Pınar Sanat Haftası'nda küçük ressamlar, Pınar'ın hediyesi olan profesyonel resim malzemelerini kullanma şansı buldu ve resim sanatına dair geniş bilgi edindiler. Birbirinden yetenekli minikler, atölye çalışmaları boyunca göz alıcı resimlere imza attı. Pınar Resim Yarışması'nı değerlendiren ressam Prof. Hüsamettin Koçan, "Resim sanatı, çocukların büyüdükçe daha yaratıcı düşünebilmelerine, üretkenliklerini artırmalarına olanak veriyor. Pınar Resim Yarışması da yaratıcı toplum olmayı öneren bir proje olması açısından çok önemli ve ayrıcalıklı bir yere sahip. Üstelik yarışma, toplumun geleceğine de ışık tutuyor. Örneğin bu yıl belirlediğimiz ‘Haydi Geleceğimizi Çizelim' teması bizlere, çocukların 20 yıl sonrası için hayallerini, geleceğe nasıl baktıklarını ve gelecekten neler beklediklerini algılama şansı sundu. Bu sebeple Pınar Resim Yarışması'nı yürekten destekliyorum" dedi.

6. Pınar Sanat Haftası'nda çocuklarla çalışma imkânı bulduğu için çok mutlu olduğunu belirten Koçan sözlerine şöyle devam etti: "Yarışma kapsamında seçilen minik yetenekler, Pınar Sanat Haftası'na katılarak bireysel üretim ve grup çalışması imkânı kazanıyor. Çocuklar sanat haftası atölye çalışmaları esnasında kararları kendileri alıyorlar. Bu da potansiyeli açığa çıkaran bir sonucu doğuruyor. Pınar Sanat Haftası ayrıca farklı bölgelerden çocuklara, birbirleriyle iletişim ve etkileşim ortamı sağlıyor. Çocuklarla çalışmak, onların görsel dünyalarının zenginliğini görmek, sanatsal becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak ve kendilerini özgürce ifade etmelerini sağlamak bana da büyük mutluluk veriyor."

En çok resim gönderen okullara masaüstü bilgisayar hediye edildi
Pınar Resim Yarışması'nda bu yıl 768 bin 286 adet resim yarıştı. Bu resimler yan yana dizildiğinde yaklaşık 247 Boğaziçi Köprüsü'yle eşdeğer uzunlukta bir mesafe ortaya çıkıyor, 33 futbol sahası büyüklüğünde bir zemin de kaplanabiliyor. Pınar Resim Yarışması'na başvuran resimlerin bölgesel dağılımına bakıldığında ise; 228.169 resim ile Marmara Bölgesi ilk sırayı alıyor. Ardından, 147.952 resim ile Akdeniz, 124.256 resim ile Güneydoğu Anadolu, 103.507 resim ile İç Anadolu, 90.050 resimle Karadeniz, 43.632 adetle Ege, 28.758 resimle Doğu Anadolu, 1.555 resimle KKTC, 407 resimle Almanya sıralamada yerini alıyor. Pınar Resim Yarışması'na en çok katılım sağlayan çocukların okulları da masa üstü bilgisayar ile ödüllendirildi.

 
 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27