Pınar Su’dan İçecek’e Daima Geleceğe…

1984’de Türkiye’nin ilk ambalajlı su markası olarak hayatımıza giren Pınar Su, kuruluşunun 35’inci yılında yeni ticari ünvanını ‘’PINAR SU VE İÇECEK’’ olarak duyurdu. %100 Türk sermayeli ve en köklü markalardan biri olarak pazarda yer alan Pınar Su ve İçecek; yıllar içerisinde attığı stratejik adımlarla, tüketici odaklı, sürdürülebilir ve yenilikçi yaklaşımıyla bir su markasının ötesinde kendini konumlayarak ürettiği gazlı/gazsız kategorilerindeki ürünleri ve kurumsal kimliğindeki değişimi özel bir davetle tanıttı. 

12 Haziran Çarşamba günü, Sakıp Sabancı Müzesi’nde Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Su ve İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe; iş ve ekonomi dünyasından önemli isimler katıldı. 

Türkiye’nin TSE belgeli ilk ambalajlı su markası, 2012 yılında Türkiye’de ilk defa internet üzerinden online damacana su siparişi sisteminin oluşturması, ilk kez 5L cam damacananın pazara sunulması, Türkiye’nin sporculara özel şişe içerisinde yüksek PH’lı ilk sporcu suyunun üretilmesi gibi özellikleriyle sektörde ses getiren Pınar Su ve İçecek; yine bir ilke imza attı ve Türkiye’nin ilk vegan sertifikalı gazlı içeceği Pınar Frii’yi pazara sundu. 

Doğal kaynak suyu ve meyvelerin lezzetinden oluşan Pınar Frii; glukoz ve fruktoz şurubu içermeyen, şeker pancarı ile üretilmiş vitaminli gazlı içecek olarak 250 ml şeffaf cam şişede 5 çeşit olarak tüketicinin beğenisine sunuldu. 250 ml şişe ile günlük vitamin ihtiyacının %40’ını karşılayan Pınar Frii’nin kırmızı üzüm (B6 ve B12 vitamin içerikli), misket limon (C vitaminli), mandalina (C vitaminli), kavun (C vitaminli) ve nar (B vitaminli) gibi seçenekleri bulunuyor. 

Pınar Su ve İçecek bünyesinde ayrıca, 1L ve 330 ml şekerli ve şekersiz olmak üzere limonata; sade, elma, karpuz ve çilek aromalı 4 çeşit maden suyu ve pet, cam ve damacanadan oluşan su portföyü bulunuyor. Pınar Su ve İçecek ayrıca, TÜBİTAK ARGE Sanayi Desteği (TEYDEB) başvurusu yapılan ve bu sene İzmir’de kurulan ARGE laboratuvarıyla birlikte pazardaki trendlere paralel içecek portföyüne hız kesmeden yeni ürünler ekleyeceğini duyurdu. 

Etkinliğin ev sahibi, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Su ve İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar konuşmasında; “Yaşar Topluluğu olarak Türkiye’de ilklerin öncülüğünü yaptık. 1984 yılında  tek yönlü ambalajda kaynak suyu şişelemesini yaparak Pınar Su’yu pazara sunduk ve ülkemizi bir ilkle daha buluşturduk.  Yıllar içinde ürün yelpazemizi genişletirken dünyadaki ve ülkemizdeki tüketici eğilimlerini ve teknolojiyi takip ettik.

2017 yılında Bursa İnegöl’de açtığımız, endüstri 4.0’ı takip eden ve uygulayan fabrikamızla kaynak sayımızı 4’e çıkardık. Farklı bölgelerde yer alan kaynaklarımızda şişelediğimiz Pınar Su’yu ülkemizin dört bir yanındaki tüketicilerimize ulaştırıyoruz. 

Bugün de bir değişime şahitlik ediyoruz. Değişimin bir iddia olduğuna inanıyorum. Pınar Su, yeni adıyla Pınar Su ve İçecek, ürün portföyüne maden suyu, meyveli maden suyu ve limonatayı da ekleyerek bir “İçecek” şirketi oldu” dedi. 

Pınar Su ve İçecek olarak ürünlerinin sadece yurt içinde değil yurt dışında da tüketicilerle buluştuğuna dikkat çeken Feyhan Yaşar: “Pınar Su ve İçecek olarak, ulusal düzeyde satış yapan büyük firmalar içerisinde yüzde yüz Türk sermayeli tek şirket olmaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizi, ihracat yaptığımız İngiltere, Almanya ve Körfez Ülkeleri başta olmak üzere 18 farklı ülkede temsil ediyoruz. Pınar Su ve İçecek olarak yeni ürünlerimizle daha fazla ihracat yapmayı ve Pınar Su lezzetini daha fazla tüketiciye ulaştırmayı hedefliyoruz. Pınar Su ve İçecek, topluma, çevreye ve doğaya saygılı, insan kaynağına önem veren ve tüketici odaklı bir şirket olarak faaliyetlerine devam edecektir” diye konuştu. 

RAKAMLARLA PINAR!

2018 yılında %18 büyüyen Pınar Su’yun satış tonajı toplam 513 bin tona ulaştı. 234,2 milyon TL net satış geliri elde edildi ve 20 ülkeye ihracat gerçekleştirilerek toplam ihracat geliri 7,1 milyon ABD Doları’na ulaştı. 

Gelecek kuşaklara yaşanılabilir bir dünya ve kaliteli bir yaşam bırakabilmek adına yeni ürünlerin yanı sıra üretim iyileştirmelerini de hayata geçiren Pınar Su ve İçecek; yenilikçi vizyonuyla beraber yatırımlarına devam ediyor. 

Global standartlarda ve en son teknolojilerle çalışan tesislerde ürüne el değmeden dolum yapılıyor. Su kaynaktaki doğal yapısı bozulmadan ve içeriğindeki mineral dengesi değiştirilmeden Class 100 Isolater ve Clean Room teknolojisi ile üretim sürecine alınıyor. 

2018’de tesislerine 17,5 milyon TL yatırım yapan Pınar; Madran, Gökçeağaç, Akçaağaç ve Uludağ kaynak sularından elde ettiği suları Endüstri 4.0 gereklerine göre tasarlanan tesislerde üretiyor. 

Uludağ tesisinde, Türkiye’nin ambalajlı su sektöründe en yüksek kapasitelere ve en teknolojik yapıya sahip üretim ve dolum hatları bulunuyor. 123.000 m2’lik alanda kurulmuş iki ayrı tesis, üretim kampüsü modeliyle yönetiliyor. Tesislerden birinde geri dönüşümlü ambalajlarda saatte 3.000 adet damacana ürünleri dolumu, diğer tesiste ise saatte 81.000 adet pet ürünlerin üretim ve dolumları yapılıyor. 

2018 ilk çeyreğinde Aydın Bozdoğan tesisine meyveli içecek üretimi yatırımı yapıldı. Bu yatırımla beraber tesis, kaynak su dolumuna ek olarak gazlı ve gazsız meyveli içecek üretimi yapabilecek hale geldi. 

Tüm Yaşar Topluluğu şirketlerinde olduğu gibi Pınar Su ve İçecek, sürdürülebilirlik konusunda somut adımlar atıyor. Bardak su üretiminde iyileştirmeler yaparak streç kullanımı ve ambalaj tüketimi azaltan Pınar Su ve İçecek, Aydın Bozdoğan Tesisi’nde otomasyon yatırımı ile karbon ambalaj kullanımını düşürdü. 

Sıfır atık kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yakın işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdüren Pınar Su ve İçecek, son yıllarda ambalaj atıklarını büyük oranda azaltarak çevreye olan atık miktarını önemli ölçüde azaltmış olup yaptığı azaltım miktarını da ürün etiketlerinde beyan eden Türkiye’deki tek firma olma özelliği taşıyor. Üretim hatlarına yapılan yatırımlarla birlikte atık su miktarı Aydın Bozdoğan Tesisi’nde %29, Sakarya tesisimizde ise %16 oranında azaldı. 

Resim altı 1: Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili / Pınar Su ve İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar tanıtıma ev sahipliği yaptı.

Resim altı 2: Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili / Pınar Su ve İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar

Resim altı 3: Pınar Su ve İçecek Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu

Resim altı 4: Feyhan Yaşar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen davete Berk Eyilik, Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik ve Pınar Su ve İçecek Operasyonlar Direktörü Koral Kalpaklıoğlu katıldı.

Resim altı 5: Davete katılan isimler arasında Koral Kalpaklıoğlu, Bilge Kalpaklıoğlu Eyilik, Berk Eyilik, Begüm Eyilik, Hatice Eyilik ve Sezai Bekyöz vardı.

 

 
 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27