Türk sinema ve televizyon dünyasının önemli sanatçılarını yetiştiren Pınar Çocuk Tiyatrosu, 29. yılında çocuklarla buluşmaya devam ediyor

Türk sinema ve televizyon dünyasının önemli sanatçılarını yetiştiren Pınar Çocuk Tiyatrosu, 29. yılında çocuklarla buluşmaya devam ediyor

Pınar Çocuk Tiyatrosu, hayata geçtiği 1987 yılından bu yana birçok sanatçının yetişmesine destek oldu. 29 yılda  45’ten fazla oyun sergileyen Pınar Çocuk Tiyatrosu’ndan bu zamana kadar 300’ü aşkın oyuncu geçti.

Pınar Çocuk Tiyatrosu, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlamak amacıyla 1987 yılında kuruldu. Çocuklara tiyatro sevgisini aşılarken onların kültürel ve kişisel gelişimine katkıda bulunma amacıyla yola çıkan Pınar Çocuk Tiyatrosu kuruluşundan itibaren 29 yıl içerisinde 45 eser sergiledi. Pınar Çocuk Tiyatrosu, “Avrupa Yılın Sosyal Sorumluk Programı” kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü’nün de sahibi.

Tiyatro izleme olanağı olmayan çocuklara ulaşmak için her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerine turneler düzenleyen Pınar Çocuk Tiyatrosu, kurulduğu günden bu yana sergilediği 45 eserle 81 ilde 3 milyondan fazla çocuğa ulaştı. Harran gibi Türkiye’nin birçok bölgesine ilk tiyatro Pınar tarafından götürüldü. Her yıl yaklaşık 5.000 km yapan tiyatro grubu 29 yılda 145.000 km yaparak Türkiye’nin çeşitli illerinde çocuklarla buluştu. Ulusal ve uluslararası da birçok festivale katılan Pınar Çocuk Tiyatrosu, bütün yıl perdelerini kapatmayarak, oyun öncesi çocuklara drama çalışmaları da yaptırıyor.

Çocuklara tiyatro sevgisi aşılamanın yanı sıra tiyatrocu da yetiştiren Pınar Çocuk Tiyatrosu aralarında Vahide Perçin, İdil Fırat, Bülent İnal, Necmi Yapıcı, Özgür Ozan, Öner Erkan, Devin Özgür Çınar, Rıza Kocaoğlu, Büşra Pekin, Sarp Apak, Engin Altan Düzyatan ve Ozan Güven gibi birçok ünlü ismin de aralarında yer aldığı 300’den fazla oyuncu kazandırdı. Bülent İnal, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin son sınıfında okurken Pınar Çocuk Tiyatrosu’na dahil oldu. “Lokomopüf” adlı oyunda Makinist Çuf karakterini canlandıran oyuncu daha sonraki yıllarda da “Kurşun Askerin Utancı” ve “Mavi Pullu Balık” oyunlarında görev aldı.

Bülent İnal, yıllar öncesinde kendisinin de sahne aldığı Pınar Çocuk Tiyatrosu’nun “Oyun Treni” isimli oyununu oğlu ile beraber izlemeye geldi. Kendisi bu durumdan ötürü büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Üniversitenin son yılındayken Pınar Çocuk Tiyatrosu’na katıldım. İlk rolümde “Lokomopüf” adlı oyunda Makinist Çuf karakterini canlandırdım. Sonrasında da “Kurşun Adresin Utancı” ve “Mavi Pullu Balık” isimli oyunlarda görev aldım. Yıllar sonra Pınar Çocuk Tiyatrosu’na oğlumla beraber gelerek oyunu izlemek benim için çok farklı ve özel bir deneyim oldu.”

Pınar Çocuk Tiyatrosu’nun sanat kariyerinde özel bir yeri olduğunu belirten Bülent İnal sözlerine şöyle devam etti:  “Benim gibi bir çok ünlü isim yeni mezun dönemlerinde Pınar Çocuk Tiyatrosu’nda görev aldı. Çocuk oyunlarında asıl amaç çocukları mutlu ederken, keyifli zaman geçirmelerini sağlamak. Tiyatro hatalarınla ve doğrularınla başbaşa kaldığın bir yer o yüzden de çok kıymetli. Pınar Çocuk Tiyatrosu, oyunculara kendilerini geliştirme fırsatı sunarken, çocukların keyifli zaman geçirmesini sağlıyor.”

6-12 yaş grubu çocuklara hitap eden Pınar Çocuk Tiyatrosu, çocuklarda sanat düzeyi ve bilincinin gelişimini desteklerken, topluma faydalı ve sanatla barışık olmanın öneminin altını çiziyor. Çocukların kişisel gelişimine katkıda bulunarak, iyi insan olma yolunda doğru hedefi gösteriyor.

Pınar Çocuk Tiyatrosu’nun 2015 yılında sahnelemeye başladığı “Oyun Treni” oyunuyla da sağlıklı beslenme, sporun insan sağlığı için önemi, arkadaşlık ve dostluk gibi konuları skeçler halinde eğlenceli bir dille çocuklara anlatıyor. Neşeli müziklerle, danslarla, şiirsel bir anlatımla süslenen oyun ile minik izleyiciler keyifli saatler yaşıyor.

 
 
Bu içeriği paylaşın;
 
 
 

Copyright 2016 Yaşar Holding A.Ş.

Gizlilik ve Kullanım Koşulları/KVKK
 
Site by LuckyEye
 

PINAR İLETİŞİM MERKEZİ

444 76 27